Skip to content

236 S Cook Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jul 24, 2025

Property Information

Block28006
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,800
36%
Improvement Value:$13,700
64%
Total Assessment$21,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,796+4.2%
2024$2,683+0.3%
2023$2,677+0.3%
2022$2,668+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft1,680DeedBook 6599, Page 653Recorded7/30/2025

Property Sale

Sale
$218
DeedBook 2615, Page 964

Property Built

Built

Year Built: 1920