Skip to content

309 Cuyler AveTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Aug 3, 2011

Property Information

Block28007
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,334
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,100
14%
Improvement Value:$55,500
86%
Total Assessment$64,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,747+4.2%
2024$3,596+0.3%
2023$3,587+0.3%
2022$3,576+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 6117, Page 850

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 2360, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1925