Skip to content

302 Ardmore Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1916

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Aug 23, 2004

Property Information

Block28008
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,400
13%
Improvement Value:$62,600
87%
Total Assessment$72,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,177+4.2%
2024$4,008+0.3%
2023$3,998+0.3%
2022$3,985+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4831, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1916