Skip to content

301 Ardmore Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$35,001
Last Sale Date
Jul 7, 1997

Property Information

Block28009
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,118
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,500
10%
Improvement Value:$87,600
90%
Total Assessment$97,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,633+4.2%
2024$5,406+0.3%
2023$5,392+0.3%
2022$5,374+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$35,001
DeedBook 3235, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1925