Skip to content

138 Boudinot St

Trenton, NJ 08618

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2020

Property Information

Block2804
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,246
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,600
16%
Improvement Value:$43,600
84%
Total Assessment$52,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,028+4.2%
2024$2,906+0.3%
2023$2,899+0.3%
2022$2,889+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$6,500
DeedBook 2286, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1922