Skip to content

1107 Greenwood Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1900

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Feb 23, 2018

Property Information

Block28105
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,088
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,200
10%
Improvement Value:$81,300
90%
Total Assessment$90,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,250+4.2%
2024$5,038+0.3%
2023$5,025+0.3%
2022$5,009+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft2,088DeedBook 6320, Page 1373Recorded3/20/2018

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 4814, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1900