Skip to content

1237 Greenwood Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1906

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 14, 2024

Property Information

Block28203
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,967
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,900
7%
Improvement Value:$72,800
93%
Total Assessment$78,700

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,967DeedBook 6557, Page 1410Recorded5/28/2024

Property Built

Built

Year Built: 1906