Skip to content

246 Garfield AveTrenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$11,500
Last Sale Date
Jun 19, 2020

Property Information

Block28302
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage672
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
13%
Improvement Value:$38,000
87%
Total Assessment$43,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,541+4.2%
2024$2,438+0.3%
2023$2,432+0.3%
2022$2,424+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$11,500

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 6407, Page 660Recorded7/1/2020

Property Built

Built

Year Built: 1920