Skip to content

260 S Logan Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1950

Last Sale Price
$84,059
Last Sale Date
Jun 4, 2004

Property Information

Block28401
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,292
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,600
13%
Improvement Value:$38,400
87%
Total Assessment$44,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,302-6.0%
2024$2,449+0.3%
2023$2,443+0.3%
2022$2,435+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$84,059
DeedBook 4833, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1950