Skip to content

257 S Logan Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1886

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Dec 7, 1990

Property Information

Block28402
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,498
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,700
12%
Improvement Value:$47,800
88%
Total Assessment$54,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,162+4.2%
2024$3,034+0.3%
2023$3,026+0.3%
2022$3,017+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 2550, Page 470

Property Built

Built

Year Built: 1886