Skip to content

1405 Greenwood Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block28404
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,652
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,100
9%
Improvement Value:$51,400
91%
Total Assessment$56,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,872+4.2%
2024$2,756+0.3%
2023$2,749+0.3%
2022$2,740+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,652DeedBook 6560, Page 1701Recorded7/3/2024

Property Sale

Sale
$16,500
DeedBook 3298, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1920