Skip to content

280 S Logan Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2017

Property Information

Block28501
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage877
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,000
18%
Improvement Value:$22,700
82%
Total Assessment$27,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,607+24.4%
2024$1,292+24.5%
2023$1,038+0.5%
2022$1,033+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927