Skip to content

347 S Logan Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1926

Last Sale Price
$91,000
Last Sale Date
Jun 1, 2004

Property Information

Block28502
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage784
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
10%
Improvement Value:$51,300
90%
Total Assessment$57,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,307+4.2%
2024$3,173+0.3%
2023$3,165+0.3%
2022$3,155+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 4771, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1926