Skip to content

421 S Logan Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1916

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
May 16, 2022

Property Information

Block28802
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,782
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,500
12%
Improvement Value:$40,700
88%
Total Assessment$46,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,680+4.2%
2024$2,572+0.3%
2023$2,565+0.3%
2022$2,557+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft1,782DeedBook 6486, Page 141Recorded5/19/2022

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4251, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1916