Skip to content

30 Richey Pl

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Price
$106,476
Last Sale Date
Nov 14, 2000

Property Information

Block2901
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning0000
Sq Footage2,850
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
13%
Improvement Value:$147,700
87%
Total Assessment$170,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,897+4.2%
2024$9,497+0.3%
2023$9,473+0.3%
2022$9,443+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$106,476
DeedBook 3950, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1900