Skip to content

24 Perdicaris Pl

Trenton, NJ 08618

Built 1909

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 18, 2016

Property Information

Block2902
Lot5.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning0000
Sq Footage3,705
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,100
11%
Improvement Value:$190,800
89%
Total Assessment$213,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,408+4.2%
2024$11,908+0.3%
2023$11,878+0.3%
2022$11,839+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft3,705DeedBook 6255, Page 1048Recorded7/13/2016

Property Sale

SaleMulti
$249,900
DeedBook 4659, Page 72

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 3122, Page 30

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1909