Skip to content

1266 Hamilton Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2020

Property Information

Block29201
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SF 2348 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,384
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,700
23%
Improvement Value:$126,300
77%
Total Assessment$164,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,514+4.2%
2024$9,130+0.3%
2023$9,107+0.3%
2022$9,077+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4538, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1950