Skip to content

333 Cuyler Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Feb 25, 1997

Property Information

Block29401
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,762
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,600
10%
Improvement Value:$77,000
90%
Total Assessment$85,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,966+4.2%
2024$4,765+0.3%
2023$4,753+0.3%
2022$4,738+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3172, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1925