Skip to content

331 Ardmore Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
Sep 16, 2016

Property Information

Block29403
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,448
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
14%
Improvement Value:$56,100
86%
Total Assessment$65,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,776+4.2%
2024$3,624+0.3%
2023$3,615+0.3%
2022$3,603+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$84,000

From:

To:

Sq Ft1,448DeedBook 6265, Page 164Recorded10/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920