Skip to content

1002 Hamilton Ave

Trenton, NJ 08629

Vacant Land

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Nov 15, 2024

Property Information

Block29410
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$37,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,175+4.2%
2024$2,088+0.3%
2023$2,082+0.3%
2022$2,076+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 6575, Page 117Recorded11/19/2024

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

DeedBook 6407, Page 1307Recorded7/6/2020

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 5232, Page 200