Skip to content

790 Quinton Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1933

Last Sale Price
$75,100
Last Sale Date
Jul 18, 2001

Property Information

Block29505
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,466
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
9%
Improvement Value:$89,700
91%
Total Assessment$98,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,726+4.2%
2024$5,495+0.3%
2023$5,481+0.3%
2022$5,463+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$75,100
DeedBook 4091, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1933