Skip to content

719 Hamilton Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1915
Other Exempt

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 29, 2004

Property Information

Block29801
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,959
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,200
11%
Improvement Value:$148,200
89%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2010$3,888+4.6%
2009$3,717+2.2%
2008$3,637+1.0%
2007$3,601+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4923, Page 171

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 4356, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1915