Skip to content

130 Columbus Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Sep 24, 2010

Property Information

Block29802
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,277
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
30%
Improvement Value:$50,900
70%
Total Assessment$72,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,223+4.2%
2024$4,053+0.3%
2023$4,043+0.3%
2022$4,029+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 6075, Page 247

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4684, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1925