Skip to content

106 Bert Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1912

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block29803
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,570
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,300
29%
Improvement Value:$43,200
71%
Total Assessment$60,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,510+4.2%
2024$3,368+0.3%
2023$3,360+0.3%
2022$3,349+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft1,570DeedBook 6458, Page 79Recorded9/27/2021

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 6024, Page 742

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5386, Page 257

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 5160, Page 146

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4796, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1912