Skip to content

873 Quinton Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1914

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 2, 2021

Property Information

Block29905
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,265
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
26%
Improvement Value:$61,200
74%
Total Assessment$82,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,803+4.2%
2024$4,609+0.3%
2023$4,598+0.3%
2022$4,583+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,265DeedBook 6445, Page 550Recorded6/21/2021

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 6156, Page 1354

Property Sale

SaleMulti
$156,000
DeedBook 5463, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1914