Skip to content

856 Revere Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Aug 19, 1997

Property Information

Block29906
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,548
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
16%
Improvement Value:$111,100
84%
Total Assessment$132,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,698+4.2%
2024$7,387+0.3%
2023$7,369+0.3%
2022$7,345+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 3242, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1920