Skip to content

1007 Hamilton Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 29, 2018

Property Information

Block30001
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1SB 1364SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,122
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,700
27%
Improvement Value:$101,500
73%
Total Assessment$138,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,017+4.2%
2024$7,694+0.3%
2023$7,674+0.3%
2022$7,649+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$220,000

From:

To:

DeedBook 6350, Page 1388Recorded12/4/2018

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

SaleMulti
$260,000

From:

To:

DeedBook 6265, Page 1940Recorded10/24/2016

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Built

Built

Year Built: 1950