Skip to content

487-489 W State St

Trenton, NJ 08618

Last Sale Date
Jul 15, 2021

Property Information

Block3002
Lot3
QualifierT04
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning0000
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$130,600
100%
Total Assessment$130,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,576+4.2%
2024$7,271+0.3%
2023$7,252+0.3%
2022$7,229+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6451, Page 372