Skip to content

1105 Hamilton Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1900

Last Sale Date
Dec 2, 2015

Property Information

Block30101
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,900
31%
Improvement Value:$37,400
69%
Total Assessment$54,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,150+4.2%
2024$3,023+0.3%
2023$3,015+0.3%
2022$3,006+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900