Skip to content

1101 Hamilton Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block30101
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionB2S 3054SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,339
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
47%
Improvement Value:$70,300
53%
Total Assessment$131,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,652+4.2%
2024$7,343+0.3%
2023$7,324+0.3%
2022$7,301+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft3,339DeedBook 6487, Page 823Recorded6/2/2022

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 4019, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1950