Skip to content

838 Park Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1945

Last Sale Date
May 24, 2068

Property Information

Block30103
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,600
12%
Improvement Value:$155,400
88%
Total Assessment$177,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,268+4.2%
2024$9,854+81.4%
2023$5,431+0.3%
2022$5,413+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,348DeedBook 6547, Page 245Recorded1/24/2024

Property Sale

Sale
$236,000
Sq Ft1,348DeedBook 6471, Page 487Recorded1/14/2022

Property Sale

Sale
$69,000

From:

To:

Sq Ft1,348DeedBook 6236, Page 1927Recorded12/22/2015

Property Built

Built

Year Built: 1945