Skip to content

535 Centennial Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1923

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Sep 17, 2015

Property Information

Block30205
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
36%
Improvement Value:$38,300
64%
Total Assessment$60,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,498+4.2%
2024$3,357+0.3%
2023$3,348+0.3%
2022$3,338+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$92,000

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 6229, Page 617Recorded9/23/2015

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 6097, Page 6

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2576, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1923