Skip to content

939 Park Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
May 1, 2006

Property Information

Block30301
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,700
38%
Improvement Value:$33,900
62%
Total Assessment$54,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,167+4.2%
2024$3,040+0.3%
2023$3,032+0.3%
2022$3,022+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5364, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1925