Skip to content

229 E Front St

Trenton, NJ 08611

Built 1867

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Feb 10, 2022

Property Information

Block303
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningHIST
Sq Footage3,424
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,200
31%
Improvement Value:$132,500
69%
Total Assessment$192,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,179+4.2%
2024$10,728+0.3%
2023$10,701+0.3%
2022$10,666+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft3,424DeedBook 6476, Page 195Recorded2/22/2022

Property Built

Built

Year Built: 1867