Skip to content

918 Revere Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1925

Last Sale Price
$101,000
Last Sale Date
Aug 11, 2018

Property Information

Block30504
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,161
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,700
33%
Improvement Value:$42,000
67%
Total Assessment$62,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,637+4.2%
2024$3,491+0.3%
2023$3,482+0.3%
2022$3,470+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$101,000

From:

To:

Sq Ft1,161DeedBook 6338, Page 106Recorded8/17/2018

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 4374, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1925