Skip to content

464 Commonwealth Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2003

Property Information

Block30802
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,646
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,700
25%
Improvement Value:$58,500
75%
Total Assessment$78,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,536+4.2%
2024$4,353+0.3%
2023$4,342+0.3%
2022$4,328+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1912