Skip to content

350 Columbus Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1955

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Aug 1, 2003

Property Information

Block30901
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB1S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
16%
Improvement Value:$109,800
84%
Total Assessment$131,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,623+4.2%
2024$7,315+0.3%
2023$7,297+0.3%
2022$7,273+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4570, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1955