Skip to content

438 Bert Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1923

Last Sale Price
$44,000
Last Sale Date
Sep 26, 2000

Property Information

Block30903
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
21%
Improvement Value:$89,800
79%
Total Assessment$113,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,578+4.2%
2024$6,313+0.3%
2023$6,297+0.3%
2022$6,277+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook 3929, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1923