Skip to content

510 Riverside Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Jun 11, 2019

Property Information

Block3101
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class15
DescriptionF3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,414
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,800
8%
Improvement Value:$97,700
92%
Total Assessment$106,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,178+4.2%
2024$5,929+0.3%
2023$5,914+0.3%
2022$5,895+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft2,414DeedBook 6372, Page 295Recorded6/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920