Skip to content

1067 Melrose Ave

Trenton, NJ 08629

Built 2005

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block31103
Lot1.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,476
Acreage62300

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
13%
Improvement Value:$140,500
87%
Total Assessment$161,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,357+4.2%
2024$8,980+20.0%
2023$7,485+0.3%
2022$7,461+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,476DeedBook 6419, Page 478Recorded10/23/2020

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 5588, Page 63

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5323, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 2005