Skip to content

1043 Melrose Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1924

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Nov 13, 2009

Property Information

Block31103
Lot12.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
26%
Improvement Value:$60,900
74%
Total Assessment$82,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,786+4.2%
2024$4,593+0.3%
2023$4,581+0.3%
2022$4,566+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 6026, Page 913

Property Built

Built

Year Built: 1924