Skip to content

1624 Liberty St

Trenton, NJ 08629

Built 1951

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Feb 1, 2013

Property Information

Block31105
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,400
28%
Improvement Value:$44,700
72%
Total Assessment$62,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,602+4.2%
2024$3,457+0.3%
2023$3,448+0.3%
2022$3,437+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 6164, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1951