Skip to content

1718 Liberty St

Trenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$65,500
Last Sale Date
Aug 21, 2012

Property Information

Block31106
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,590
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,000
24%
Improvement Value:$55,900
76%
Total Assessment$73,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,287+4.2%
2024$4,114+0.3%
2023$4,104+0.3%
2022$4,090+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$65,500
DeedBook 6155, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1925