Skip to content

1014 Lyndale Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1928

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Jul 9, 2014

Property Information

Block31203
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,125
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
38%
Improvement Value:$33,300
62%
Total Assessment$53,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,121+4.2%
2024$2,995+0.3%
2023$2,988+0.3%
2022$2,978+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,125DeedBook 6197, Page 384Recorded7/11/2014

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 2341, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1928