Skip to content

1812 Liberty St

Trenton, NJ 08629

Built 1950

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jan 27, 2010

Property Information

Block31204
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,600
39%
Improvement Value:$26,400
61%
Total Assessment$43,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,494+4.2%
2024$2,394+0.3%
2023$2,388+0.3%
2022$2,380+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 6038, Page 229

Property Sale

Sale
$78,500
DeedBook 4575, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1950