Skip to content

1008 Park Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1900

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Jan 29, 2001

Property Information

Block31308
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,588
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,100
22%
Improvement Value:$79,800
78%
Total Assessment$101,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,911+4.2%
2024$5,673+0.3%
2023$5,659+0.3%
2022$5,640+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 3990, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1900