Skip to content

2078 Liberty St

Trenton, NJ 08629

Built 1923

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block31401
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,700
19%
Improvement Value:$70,100
81%
Total Assessment$86,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,035+4.2%
2024$4,832+0.3%
2023$4,820+0.3%
2022$4,804+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,444DeedBook 6346, Page 1419Recorded10/30/2018

Property Sale

Sale
$39,000

From:

To:

Sq Ft1,212DeedBook 6187, Page 847Recorded2/6/2014

Property Sale

Sale
$31,000

From:

To:

Sq Ft1,212DeedBook 6184, Page 1517Recorded12/19/2013

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 4509, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1923