Skip to content

840 Edgewood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2020

Property Information

Block31702
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,762
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,800
10%
Improvement Value:$124,000
90%
Total Assessment$137,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,994+4.2%
2024$7,671+0.3%
2023$7,652+0.3%
2022$7,627+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 6101, Page 501

Property Sale

Sale
$55,500
DeedBook 2686, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1895