Skip to content

808 Carteret Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$59,000
Last Sale Date
Jan 5, 2007

Property Information

Block31703
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionB1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,000
11%
Improvement Value:$93,900
89%
Total Assessment$105,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,143+4.2%
2024$5,895+0.3%
2023$5,881+0.3%
2022$5,862+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 5674, Page 227

Property Sale

Sale
$237,809
DeedBook 3766, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1920