Skip to content

1105 W State St

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jan 31, 2024

Property Information

Block32301
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,542
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,900
9%
Improvement Value:$135,200
91%
Total Assessment$148,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,591+4.2%
2024$8,245+0.3%
2023$8,224+0.3%
2022$8,197+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft2,542DeedBook 6549, Page 160Recorded2/15/2024

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 2344, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1900